POLSKA PARAFIA KATOLICKA STUTTGART

Pielgrzymka na Maltę i Gozo

W sobotę 30 września 2023 wyruszyliśmy w samolotową pielgrzymkę na Maltę. Głównym celem pielgrzymki było odwiedzenie miejsc pobytu świętego Pawła, który rozbił się u wybrzeży Malty. Apostoł Narodów spędził tam trzy miesiące głosząc Ewangelię, zanim udał się w dalszą drogę do Rzymu. Pobyt Apostoła wywarł na Malcie niezatarte piętno oraz ukształtował jej religijne i kulturowe oblicze.

Podczas naszej pielgrzymki mogliśmy zobaczyć wiele wspaniałych miejsc. W katedrze św. Jana Chrzciciela w Vallecie mieliśmy okazję podziwiać znakomite dzieło Caravaggio „Ścięcie św. Jana Chrzciciela”.  Katedra ta, to pierwszy kościół zakonu Joanitów.  (Przybycie rycerzy zakonnych Joanitów na wyspę zaowocowało wybudowaniem wielu kościołów, ufortyfikowaniem wyspy i założeniem stolicy. Na Malcie znajduje sią 365 kościołów.) Natomiast w kościele św. Pawła Rozbitka, w którym znajdują się jego relikwie, została odprawiona Msza św. przez naszego proboszcza o. Tomasza.

Podczas naszego pobytu na Malcie, popłynęliśmy również do imponującej w swoim pięknie „Błękitnej Groty”, zaś z punktu widokowego w Senglea zachwycaliśmy się widokiem zatoki Grand Harbour.

Mieliśmy również okazję podziwiać niepowtarzalne krajobrazy na wyspie Gozo, jej stolicę Viktorię oraz uczestniczyć we Mszy św. w najważniejszym miejscu pielgrzymkowym tej wyspy w Sanktuarium Matki Bożej w Ta Pinu odwiedzonego również przez św. Jana Pawła II.

Nasyceni duchową opieką naszego proboszcza, wiedzą, wrażeniami i maltańskim słońcem wróciliśmy w sobotę 7 października do Stuttgartu.