Polska Misja Katolicka Stuttgart
Czym jest Szensztat?
Ruch Szensztacki jest to katolicki Ruch w Kościele, który jest ruchem międzynarodowym, obecnym na wszystkich kontynentach, a jego członkowie są przedstawicielami różnych grup i stanów (małżeństwa, rodziny, siostry, księża, młodzież, dzieci …). Wszystkie wspólnoty stanowią jedną duchową rodzinę, tworząc jedną, wielką Rodzinę Szensztacką, duchowo zjednoczoną w szensztackim Sanktuarium. Duchową drogę wyznacza nam zawierane przymierze miłości z Matką Bożą Trzykroć Przedziwną, które stanowi konkretną pomoc do świadomego i owocnego życia z sakramentu Chrztu świętego. Jako charyzmat i MIEJSCE ŁASKI Szensztat wpłynął na życie milionów ludzi.
Nos Cum Prole Pia - Benedicat Virgo Maria!
Niech nas z Swym Dzieciątkiem - Błogosławi Panna Maryja!
Tym pozdrowieniem Rodzina Szensztacka pozdrawia się na całym świecie!
***
Centrum i kolebką Dzieła Szensztackiego jest sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej z Szensztatu (niem. Schönstatt) koło Koblencji nad Renem. Jest to mała kapliczka, zajmująca niewiele metrów kwadratowych powierzchni. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą już z początku XIV wieku. Poświęcona św. Michałowi była pierwotnie kaplicą cmentarną starego klasztoru. Dwukrotnie, w 1633 i 1812 roku, ulegała zburzeniu, lecz za każdym razem wznoszono ją na nowo. W czerwcu 1914 roku zaopiekowała się nią Kongregacja Mariańska z pallotyńskiego gimnazjum w Szensztacie.
Tutaj 18 października 1914 roku padły słowa ojca Kentenicha, które dzisiaj nazywane są Aktem Założycielskim Dzieła Szensztackiego: „Nie tylko to, co wielkie i większe, ale co wręcz największe powinno być przedmiotem naszego usilnego dążenia. (…). Czy nie byłoby możliwe, aby nasza sodalicyjna kapliczka stała się również naszym Taborem, na którym objawiałaby się chwała Maryi? Z pewnością nie jesteśmy w stanie dokonać większego apostolskiego czynu, ani pozostawić tym, którzy po nas przyjdą żadnej wartościowszej spuścizny, niż skłonienie naszej Pani i Królowej, aby tutaj umieściła swój tron, rozdawała dary i czyniła cuda łaski.”
Dla odróżnienia tego sanktuarium od licznych, filialnych sanktuariów szensztackich, znajdujących się na całym świecie, nazywamy je „Prasanktuarium”.
***
Założycielem Dzieła Szensztackiego jest Ojciec Józef Kentenich. Urodził się 16.11.1885 r. w Gymnich koło Kolonii. 8 lipca 1910 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Jesienią 1912 roku został mianowany ojcem duchownym w pallotyńskim gimnazjum w Szensztacie. W trakcie prześladowań Kościoła ze strony dyktatury narodowo – socjalistycznej został we wrześniu 1940 roku aresztowany, a następnie wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Po drugiej wojnie światowej odbywał podróże do Afryki, Ameryki Południowej i Północnej zakładając tam i umacniając Ruch Szensztacki. Od 1951 do 1965 roku, posłuszny wskazaniom kościelnego autorytetu, przebywał w Milwaukee (USA). 15 września 1968 roku, w święto Matki Bożej Bolesnej, bezpośrednio po odprawieniu Mszy św. w Kościele Trójcy Świętej na Górze Szensztat wezwany został przez Boga do wieczności. W tym kościele znajduje się Jego grób. Do końca swojego ziemskiego życia wypełniał niestrudzenie powierzoną Mu przez Boga misję Założyciela. Swoim słowem i przykładem życia – głosił przede wszystkim orędzie o Bogu, który jest Miłosiernym Ojcem i wskazywał wszystkim wspaniały wzór Maryi, Matki i Wychowawczyni, wychowującej „nowego człowieka w nowej społeczności”.
***
Kręgi Szensztackie w Stuttgarcie
W Polskiej Parafii w Struttgarcie obecnie działają następujące Kręgi Szensztackie:
Kręgi w Böblingen:
- A. Kawaletz -6 rodzin, E. Bartos - 9 rodzin, D. Dudziak - 5 rodzin, A. Kolek -10 rodzin;
Kręgi w Tübingen:
- P.Baran - 6 rodzin, rodzina Cistoń - 5 rodzin oraz jeden krąg anonimowy;
Kręgi w Kirchheim u. Teck:
- Werner - 10 rodzin, Socha -10 rodzin;
Kręgi w Stuttgart:
- Polap - 8 rodzin, Heyduk - 7 rodzin, Firley - 5 rodzin, Gniady - 10.
Może przynależeć do nich każdy, kto wyrazi taką wolę. Chodzi o przyjmowanie raz w miesiącu niewielkiej kapliczki z wizerunkiem Matki Bożej, Trzykroć Przedziwnej.