POLSKA PARAFIA KATOLICKA STUTTGART

Kręgi Rodzin

CZYM JEST DOMOWY KOŚCIÓŁ?

Domowy Kościół (DK) jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich, będący jednym z duchowych owoców posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. Dzieło to łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END), tworząc jednak właściwą dla siebie drogę.

Założycielem Domowego Kościoła jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987), z którym ściśle współpracowała siostra Jadwiga Skudro RSCJ. Duchową kolebką DK jest Krościenko n. Dunajcem, gdzie w 1973 r. odbyły się pierwsze oazy rodzin. Dziś Domowy Kościół obecny jest we wszystkich diecezjach w Polsce, a także w Niemczech, na Ukrainie, na Białorusi oraz w USA i w Kanadzie.

CELEM DK jest budowanie wspólnoty rodzinnej na fundamencie Biblii i nauki Kościoła. Jako chrześcijańscy małżonkowie i rodzice pragniemy w ten sposób lepiej poznawać Boga, bardziej Go kochać, wspólnie z małżonkiem dążyć do świętości i tworzyć prawdziwie chrześcijańską, szczęśliwą i kochającą się rodzinę. Domowy Kościół zwraca więc szczególną uwagę na duchowość małżeńską. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

ZNAKIEM DOMOWEGO KOŚCIOŁA są dwa greckie słowa: FOS, oznaczające Światło oraz ZOE oznaczające Życie. Są one wpisane w kształt krzyża wyrastającego spomiędzy dwóch złączonych obrączek, umieszczonych wraz z krzyżem w stylizowanej figurze domu. DK używa także znaku Equipes Notre-Dame , którym jest ikona Świętej Rodziny.

Więcej informacji o Ruchu Domowego Kościoła na stronach internetowych: www.dk.oaza.pl oraz www.domowykosciol.de.