POLSKA PARAFIA KATOLICKA STUTTGART

Procesja na Hauptfriedhof w Stuttgarcie

1 listopada 2023 r. w Uroczystość Wszystkich Świętych nasi parafianie wraz z duszpasterzami: o. proboszczem Tomaszem Sadowskim CSsR, o. Henrykiem Sitko CSsR i o. Rafałem Nowakiem CSsR modlili się za zmarłych Polaków.

O godz. 11.30 wierni zgromadzili się na placu przed kościołem św. Tomasza, aby udać się w procesji na Hauptfriedhof w Stuttgarcie, gdzie odbyło się nabożeństwo za zmarłych. Na zakończenie wielu parafian złożyło na grobach znicze, świadczące o naszej pamięci o zmarłych.

Na cmentarzu głównym w Stuttgarcie znajduje się kilka kwater grobów ofiar obu wojen, w tym m.in., ofiar nazistowskiej eutanazji, bombardowań i poległych żołnierzy z okresu drugiej wojny światowej. W północno-zachodniej części cmentarza położone są trzy kwatery (nr 21, 24 i 26) z grobami robotników przymusowych z Europy Środkowej i Wschodniej. Na terenie jednej z nich (nr 26), gdzie znajduje się większość grobów Polaków, ustawiono w nieregularnych odstępach 20 kamiennych tablic z nazwiskami ok 360 ofiar, które straciły życie w latach 1941–1945. Poniżej kwatery nr 26, w dwóch podłużnych kwaterach 24 i 21 ustawiono 9 kamiennych steli – jedna z prawosławnym krzyżem, pozostałe z nazwiskami około 200 ofiar z Europy Wschodniej.

Obywatele polscy pochowani są również w kwaterze nr 41, w której pochowano ofiary nalotów bombowych, w tym najbardziej tragicznego z 12 września 1944 roku.