POLSKA PARAFIA KATOLICKA STUTTGART

Koncert „dla Niepodległej”

W sobotę, 18 listopada, w Centrum Kongresowym w Schwäbisch Gmünd odbył się wyjątkowy koncert patriotyczny. Dla uczczenia 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, grupa naszych rodaków ze Schwäbisch Gmünd zaprosiła Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego z Warszawy. W tym pięknym, niecodziennym wydarzeniu artystycznym uczestniczyła ponad 70-osobowa grupa naszych parafian.

***

„…na scenie żołnierskiej powinno się grać głównie sztuki optymistyczne i radosne, dając ludziom wiarę i nadzieję.” (Józef Piłsudski)

 W myśl tego cytatu 70 osobowa grupa naszych parafian wybrała się w sobotnią wyprawę 18 listopada do położonej niedaleko Stuttgartu miejscowości Schwäbisch Gmünd. Autobusowej wycieczce przewodniczył proboszcz naszej parafii Ojciec Tomasz Sadowski CSsR. Ze śpiewem na ustach dojechaliśmy do sali kongresowej tego miasteczka. Koncert, który odbył się z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,  został wykonany przez Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Hymnem Polski rozpoczęliśmy ten wyjątkowy wieczór. Burmistrz miasta, Pan Christian Baron, powitał przybyłych gości. Następnie głos zabrał konsul RP z Monachium, Jan M. Malkiewicz, który odznaczył dwóch naszych rodaków orderami za ich opozycyjną działalność w czasie stanu wojennego. W przepięknym wykonaniu warszawskich artystów usłyszeliśmy pieśni patriotyczne, m. in. „Marsz pierwszej Brygady” i „Zwycięży Orzeł Biały”. Po pierwszej części koncertu nastąpiła 20 minutowa przerwa na kawę i ciasto. W drugiej połowie występu przedstawiane były utwory głównie amerykańskich wykonawców, jak np. Franka Sinatry. Pieśnią „Piękna nasza Polska cała” zakończył się ten niezwykle piękny  sobotni wieczór.

Oj­czy­zna moja – to ten duch na­ro­du,

Co żyje cu­dem wśród gło­du i chło­du,

To ta na­dzie­ja, co się w ser­cach kwie­ci,

Pra­cą u oj­ców, a piosn­ką u dzie­ci!”

Maria Konopnicka

opr. Magdalena Zielonka