POLSKA PARAFIA KATOLICKA STUTTGART

Ferie zimowe

W dniach od 10.02. do 14.02.2024 w ośrodku Marienfried odbyło się rekolekcyjne spotkanie młodych. Pomysłodawcą, organizatorem i opiekunem duchowym tego wydarzenia był o. Rafał Nowak CSsR, który do udziału zaprosił młodzież z Polskiej Parafii Katolickiej w Stuttgarcie i Monachium. W spotkaniu uczestniczyła 24 osobowa grupa młodzieży.

Motywem przewodnim rekolekcji były słowa z Księgi Samuela "Mów Panie, bo sługa twój słucha". Podczas codziennych konferencji ojciec Rafał skupiał się na postaci Samuela, zwracał uwagę na to, jak ważna jest umiejętność słuchania Boga. To On przemawia do nas w każdym miejscu i w każdym czasie. Równoległym tematem katechez była Liturgia Słowa. To w tej części Mszy Świętej,  w szczególny sposób, Bóg przemawia do ludzi. Każdego dnia młodzież uczestniczyła w Eucharystii. Był też czas na pracę w małych grupach, modlitwę, a wieczorem czas na wspólne zabawy i gry integracyjne oraz rozmowę.

Program spotkania obejmował też wycieczkę do pobliskiego Ulm. W tym mieście uczestnicy spotkania mogli zobaczyć katedrę z najwyższą wieżą kościelną na świecie, malowniczą dzielnicę rybacką z tzw. Krzywym Domem i renesansowy ratusz miejski. Kończąc pobyt w mieście na uczestników czekała niespodzianka – lodowisko. Jazda na łyżwach sprawiła młodzieży wiele radości.                                                                               

Rekolekcje w Marienfried zakończyły się w środę popielcową. Po Mszy św. z obrzędem posypania głów popiołem uczestnicy pełni nadziei, że nie było to jedyne spotkanie i niebawem spotkają się na kolejnych rekolekcjach, powrócili do domów.