Polska Misja Katolicka Stuttgart
1 i 2 listopada będziemy modlili się za naszych bliskich zmarłych.
Stuttgart:
- 1 listopada, po Mszy św. o godz. 10.30 w kościele św. Tomasza - procesja na cmentarz Hauptfriedhof i modlitwa przy kwaterze polskich robotników przymusowych.
- 1 listopada o godz. 17.00 w kościele św. Tomasza nabożeństwo za zmarłych.
- 2 listopada o godz. 18.30 w kościele św. Tomasza Msza św.
Kirchheim u. Teck:
- 1 listopada o godz. 12.30 nabożeństwo za zmarłych i Msza św.
Böblingen:
- 1 listopada o godz. 12:30 Msza św. w kościele St. Maria.
- 2 listopada o godz. 17.00 - Modlitwa przy kwaterze polskich dzieci - Alter Friedhof, Herdweg 41, 71032 Böblingen;
- 2 listopada o godz. 18.30 Msza św. (za zmarłych w minionym roku)
Sindelfingen:
- 1 listopada o godz. 15.00 nabożeństwo za zmarłych na cmentarzu Burghalden.
Tübingen:
- 1 listopada o godz. 15.00 nabożeństwo za zmarłych i Msza św.;
- 2 listopada o godz. 15.00 Msza św. (za zmarłych w minionym roku).
Backnang:
- 1 listopada o godz. 15.30 nabożeństwo za zmarłych i Msza św.
***
WARUNKI ODPUSTU ZUPEŁNEGO
Od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust zupełnyi ofiarować go za osobę zmarłą.
Dar odpustu
Nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny przez cały miesiąc listopad za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie.
Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
1. Wzbudzić intencję jego otrzymania.
2. Być w stanie łaski uświęcającej.
3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.
5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: "Ojcze nasz", "Wierzę w Boga" oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.
Rozróżnia się odpust: zupełny i cząstkowy.
Odpust zupełny - uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w całości.
Odpust cząstkowy - uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w części, jest oznaczany bez określania dni lub lat. Kryterium miary tego odpustu stanowi wysiłek i gorliwość, z jaką ktoś wykonuje dzieło obdarzone odpustem cząstkowym.
Grzech - odwrócenie się od Boga w stronę stworzenia; świadome i dobrowolne wykroczenie przeciw prawu Bożemu; wybranie swojej woli wbrew woli Bożej.
Kara - w Biblii zawsze ma wymiar naprawczy: ma doprowadzić grzesznika do nawrócenia, pomóc mu zrozumieć popełniony błąd, naprawić zło. Jest konsekwencją grzechu, odrzucenia świętości Boga. Kara jest tamą postawioną grzechowi.
Wina - odpowiedzialność człowieka, którą jako istota rozumna i wolna ponosi za popełnione przez siebie zło, ewentualnie obojętność na nie.
Rozgrzeszenie - sakramentalne odpuszczenie win, zanurzenie grzesznika w Bożym miłosierdziu. Aby mogło się dokonać, konieczne jest spełnienie 5 warunków: dobry rachunek sumienia, żal za popełnione zło, szczere wyznanie win, postanowienie poprawy zakładające wyzbycie się przywiązania do grzechu, naprawienie wyrządzonego zła.
Niebo - stan zbawienia, eschatologicznej radości. Miejsce, w którym Bóg gromadzi zbawionych. Niekończące się szczęście płynące z faktu przebywania w bliskości Ojca.
Piekło - utrwalona na wieki konsekwencja odwrócenia się od Boga i zwrócenia się ku stworzeniu, własnego egoizmu, który zamknął człowieka wyłącznie w kręgu jego własnych spraw; źródłem cierpienia w piekle jest brak Boga, świadomość niewykorzystanej szansy, brak miłości. Piekłem jest brak nadziei.
Czyściec - stan oczyszczenia, jakiego doświadczają ci, którzy umarli w stanie przyjaźni z Bogiem, nie są jednak jeszcze dostatecznie czyści, w pełni gotowi do tego, aby doświadczyć radości zbawienia.
Jak pomóc zmarłym?
1. Ofiarowanie w ich intencji Mszy św. i Komunii św.
2. Przebaczenie zmarłemu wszystkiego, czym wobec nas zawinił.
3. Post, jałmużna, ofiarowane odpusty.
4. Modlitwa, w tym modlitwa wypominek.
Wszystko, co podejmujemy z myślą o zmarłych, powinniśmy zanurzać w odkupieńczej ofierze Chrystusa, bo tylko wtedy możemy ufać, że nasza modlitwa i ofiara będą dla nich pomocne. Ważne są kwiaty, znicze, troska o groby. One ocalają pamięć, przypominają o celu ludzkich dążeń, scalają rodzinę, przypominają wspólne dziedzictwo. To jednak za mało. "Życie ludzkie zmienia się, ale się nie kończy" - słyszymy w prefacji podczas Mszy św. żałobnej. Wiara w "świętych obcowanie" stwarza jedyną w swoim rodzaju okazję, by pomóc naszym zmarłym w osiągnięciu pełni zbawienia. Materia ma tutaj niewielkie znaczenie. Najważniejsze są dary duchowe, które możemy im ofiarować, pokuta, dzięki której nie tylko zostanie skrócony czas cierpienia w czyśćcu, ale też dokona się nasze nawrócenie.