POLSKA PARAFIA KATOLICKA STUTTGART

Triduum Paschalne


Wprowadzenie do Liturgii Wielkiego Tygodnia

W Wielkim Tygodniu, Kościół sprawuje zbawcze misteria dokonane przez Jezusa Chrystusa w ostatnich dniach Jego ziemskiego życia, poczynając od Jego mesjańskiego wjazdu do Jerozolimy. Okres Wielkiego Postu trwa do Wielkiego Czwartku.

Od Mszy Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne, które obejmuje Wielki Piątek i Wielką Sobotę, a swoje apogeum osiąga w noc Wigilii Paschalnej, zaś kończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Czas ten słusznie jest określany jako Triduum Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego i nazywa się go także Triduum Paschalnym, ponieważ uobecnia się wtedy misterium Paschy, to jest przejście Jezusa - Syna Bożego z tego świata do Domu Ojca. Przez sprawowanie tego misterium w znakach liturgicznych i sakramentalnych Kościół jednoczy się wewnętrznie z Chrystusem, swoim Oblubieńcem.

W ciągu dwóch pierwszych dni Triduum trwa święty post paschalny, kiedy to - zgodnie z pierwotną tradycją - Kościół pości, ponieważ Oblubieniec został zabrany. Należy więc zachować post i wstrzemięźliwość w Wielki Piątek Męki Pańskiej. Zaleca się, aby był on przedłużony także na Wielką Sobotę, tak aby Kościół z uwznioślonym i otwartym duchem przeszedł do radości Niedzieli Zmartwychwstania.

(Z listu okólnego Kongregacji Kultu Bożego o przygotowaniu i obchodzeniu świąt Paschalnych)

Głębokiego przeżycia Tajemnicy Paschalnej oraz nadprzyrodzonej nadziei na udział w chwale Zmartwychwstałego Chrystusa

Wszystkim Drogim Parafianom życzą Duszpasterze - Redemptoryści