Polska Misja Katolicka Stuttgart

Pielgrzymka na Sycylię

W dniach od 1 do 8 października grupa 47 parafian wraz z duchowym opiekunem proboszczem o. Tomaszem Sadowskim CSsR udała się w pielgrzymkę na Sycylię - wyspę znaną nie tylko z przepięknych krajobrazów, lecz także mającą za sobą bogatą historię, obfitującą we wspaniałe zabytki, kościoły oraz specyficzną duchowość religijną jej mieszkańców.

Naszą pielgrzymkę rozpoczęliśmy w Katanii, malowniczym mieście położonym u stóp majestatycznej Etny - największego czynnego wulkanu w Europie. W tym mieście, którego główną patronką jest św. Agata, odprawiliśmy naszą pierwszą Mszę św. powierzając Bogu nasze wspólne pielgrzymowanie.

Kolejnym miejscem na naszym pielgrzymkowym szlaku były Syrakuzy. Miasto mające za sobą wspaniałą i bogatą historię, której śladów mogliśmy osobiście doświadczyć na każdym kroku zwiedzając półwysep Ortiga z przepiękną katedrą i przechowywanymi tak relikwiami św. Łucji oraz słynną fontanną Aretuzy. Punktem centralnym tego dnia była Msza św. sprawowana w Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej. Był tam też czas na osobistą modlitwę przed Jej cudownym obrazem oraz projekcję filmu dokumentalnego ukazującego wyjątkowość tego miejsca na szlaku maryjnych objawień.

Niezapomniane chwile spędziliśmy również w Taorminie - urokliwym miasteczku, położonym na klifie morskim. Natomiast po południu mogliśmy osobiście podziwiać piękno, majestat, ale i grozę wulkanu na Etnie.

Kolejnego dnia - w drodze do Palermo - zatrzymaliśmy się w Mesynie oraz w Sanktuarium Czarnej Madonny w Tindari, miejscu od wieków otoczonym wielką czcią mieszkańców Sycylii. Wyjątkowym przeżyciem była sprawowana tam Msza św. wraz z naszymi rodakami, pielgrzymami z Warszawy.

Kolejne dwa dni spędziliśmy w stolicy Sycylii, w Palermo. Mogliśmy tu podziwiać wspaniałe zabytki, ale także nawiedzić ważne miejsca kultu chrześcijańskiego min.: katedrę Najświętszej Maryi Panny w Monreale, sanktuarium św. Rozalii na Monte Pellegrino czy katakumby pod klasztorem oo. Kapucynów. Na koniec - w okolicach Agrigento - zwiedziliśmy jeszcze Valle dei Templi, dolinę pogańskich greckich świątyń z VI w. przed Chr.

Wszystkie te dni stały się dla nas nie tylko czasem odkrywania i podziwiania wspaniałych krajobrazów i miejsc z dalekiej przeszłości, ale przede wszystkim czasem umocnienia duchowego, wspólnej modlitwy i odkrywania śladów Pana Boga na pielgrzymim szlaku.

Ufamy, że te wyjątkowe chwile, które przeżyliśmy wspólnie na Sycylii, będą owocować w naszym codziennym życiu i przynosić duchowe owoce w naszej wspólnocie parafialnej.