Polska Misja Katolicka Stuttgart
Pismem z dnia 25 marca 2024 r., zamieszczonym w Dzienniku Urzędowym diecezji Rottenburg-Stuttgart (Kirchliches Amtsblatt 2024 Nr. 05), zostały ogłoszone wybory rad parafialnych i rad duszpasterskich 2025. Został również wyznaczony dzień wyborów na niedzielę 30 marca 2025 r. Ten dzień wyborów jest wiążący dla wszystkich parafii niemieckich, jak również dla parafii katolików posługujących się innymi językami ojczystymi (GKaM – Gemeinden für Katholiken anderer Muttersprache) w diecezji Rottenburg-Stuttgart. Do przeprowadzenia wyborów mają zastosowanie przepisy obowiązujące w diecezji Rottenburg-Stuttgart: Kirchengemeindeordnung (KGO), Zasady i wytyczne duszpasterstwa międzykulturowego "W drodze do coraz większego MY", jak również Regulamin Wyborów (WahlO).
Wybory do rady parafialnej (KGR – Kirchengemeinderat) dotyczą parafii niemieckich, natomiast parafie katolików innych języków ojczystych wybierają radę duszpasterską (PaR – Pastoralrat). Różnica polega na tym, że funkcjonowanie rady duszpasterskiej w GKaM „ogranicza” się jedynie do spraw duszpasterskich. Natomiast rady parafialne w parafiach niemieckich, które z reguły są właścicielami majątków (zwł. kościołów, domów parafialnych, ale także przedszkoli, szkół i innych obiektów i gruntów) oprócz troski w wymiarze duszpasterskim, zajmują się sprawami materialnymi swoich parafii, odpowiadając również i zarządzając ich budżetem.
***
Drodzy Parafianie!
Pragniemy poinformować Was o nadchodzących wyborach do Rady Pastoralnej, które odbędą się w niedzielę, 30 marca 2025 r. we wszystkich naszych ośrodkach duszpasterskich tj. w Stuttgarcie, Böblingen, Kirchheim u. Teck, Tübingen, Backnang i Schorndorf.
Wybory te odgrywają ważną rolę w działalności naszej wspólnoty parafialnej. Rada Pastoralna jest bowiem organem, który wspiera i wyznacza nowe kierunki w pracy duszpasterskiej naszej parafii. Poniżej podajemy kilka ważnych informacji odnośnie do zbliżających się wyborów.
Kto może uczestniczyć w wyborach?
1. Zgodnie z Regulaminem wyborów do Rad Parafialnych i Pastoralnych w Diecezji Rottenberg-Stuttgart w wyborach mogą wziąć udział tj. kandydować na członków Rady jak i głosować, jedynie zarejestrowani członkowie Polskiej Parafii Katolickiej w Stuttgarcie.
2. W rejestrze kościelnym Polskiej Parafii w Stuttgarcie znajdują się wyłącznie osoby posiadające obywatelstwo polskie, które przy zameldowaniu w biurze meldunkowym podały przynależność do Kościoła Katolickiego. Wszystkie te osoby otrzymują imienne zawiadomienie wyborcze.
3. Przy głosowaniu należy okazać zawiadomienie wyborcze,
4. Osoby, które nie znajdują się w rejestrze kościelnym Polskiej Parafii w Stuttgarcie, mają możliwość zapisania się do naszej parafii do dnia 30 listopada br. i tym samym uzyskać prawo do głosowania podczas nadchodzących wyborów. Mogą tego dokonać także parafianie z paszportem niemieckim, wybierając naszą wspólnotę jako swoją własną parafię.
5. Prawo uczestnictwa w wyborach do Rady Pastoralnej mają wierni, którzy ukończyli 16 rok życia oraz przynajmniej od 3 miesięcy mieszkają na terenie naszej parafii.
6. Nie istnieje możliwość przynależności do więcej niż jednej parafii obcojęzycznej.
7. Głosowanie do Rady Pastoralnej odbędzie się w niedzielę, 30 marca 2025 r. we wszystkich ośrodkach duszpasterskich: w Stuttgarcie, Böblingen, Kirchheim u. Teck, Tübingen, Backnang i Schorndorf.
Zachęcamy Drogich Parafian do wzięcia udziału w najbliższych wyborach, aby móc aktywnie uczestniczyć w działalności naszej polskiej wspólnoty.
Tomasz Smutek Jacek Kaszubowski
Wice-przewodniczący Rady Pastoralnej Przewodniczący Komisji Wyborczej
PPK w Stuttgart PPK w Stuttgart
PS
Więcej informacji nt. wyborów oraz formularze rejestracyjne na stronie internetowej parafii: pmkstuttgart.duszpolonia.org oraz w Biurze Parafialnym Zuckerbergstr. 9, 70378 Stuttgart, tel. 711 900 54 97 lub w godzinach urzędowania biura:
Wtorek: 10.00 – 12.00 14.00 – 16.00
Środa: 10.00 – 12.00 14.00 – 17.00
Czwartek: 10.00 – 12.00 14.00 – 16.00
Piątek: 10.00 – 14.00
***
Program przygotowań do wyborów zawiera kilka ważnych terminów:
Lipiec 2024 | Każda jednostka duszpasterska wyznacza z grona pełnoetatowych duszpasterzy przedstawiciela, który będzie tzw. osobą kontaktową i zgłasza go do dekanatu. Osoba kontaktowa ma towarzyszyć przygotowaniom do wyborów w jednostce duszpasterskiej i wspierać komitety wyborcze i wszystkich, którzy na zasadzie wolontariatu będą przygotowywać na miejscu wybory do rady parafialnej/duszpasterskiej. W naszej polonijnej parafii to zadanie będzie pełniła p. Ewa Langhof.
Wrzesień 2024 | Urzędująca rada parafialna/duszpasterska podejmuje decyzję o liczbie członków, którzy będą tworzyć nową radę parafialną/duszpasterską; powołuje również komisję wyborczą.
Jesień 2024 | Rozpoczyna się kampania (public relations) przed wyborami.
Grudzień 2024 | Komisja wyborcza publikuje ogłoszenie o wyborach i zwraca się o zgłaszanie kandydatur.
Luty 2025 | Na początku lutego 2025 r. komisja wyborcza publikuje listę kandydatów. Do końca lutego zostaną przygotowane karty wyborcze.
Marzec 2025 | Do połowy marca uprawnieni do głosowania otrzymają drogą pocztową dokumenty wyborcze.
Niedziela 30 marca 2025 roku to dzień wyborów. Ze względu na powszechne głosowanie korespondencyjne uprawnieni wyborcy mogą również oddać swoje karty do głosowania wcześniej. W każdej parafii będzie znajdował się również lokal wyborczy.
________________________________________
Uprawnienie do głosowania (por. KGO, § 25) posiadają członkowie parafii, którzy w dniu wyborów mają ukończone 16 lat i przynajmniej od trzech miesięcy mieszkają na terenie parafii. Jeśli ktoś jest członkiem kilku parafii może z prawa do głosowania skorzystać tylko w jednej parafii. Kto chce wybierać w parafii nie będącej parafią jego zamieszkania, powinien złożyć w tej sprawie oświadczenie. Jeśli zajdzie potrzeba osoba ta powinna udowodnić uprawnienie do głosowania (np. na podstawie dowodu osobistego lub przez świadków).
Do rady parafialnej/pastoralnej mogą być wybierani (KGO, § 26):
a) pełnoletni członkowie parafii uprawnieni do głosowania,
b) pełnoletni członkowie innych parafii, którzy są uprawnieni do głosowania, a którzy nie kandydują w żadnej innej parafii.
Nie może być wybrany, kto:
a) nie może korzystać z ogólnych praw członkowskich Kościoła wynikających z powszechnego prawa kanonicznego (KPK),
b) należy do stowarzyszenia, którego działania są sprzeczne z wiarą lub moralnością,
c) złożył oświadczenie o wystąpieniu z Kościoła katolickiego lub wywołuje publiczne zgorszenie swoim życiem lub działalnością.
W przypadku wątpliwości co do prawa do udziału w wyborach, które nie mogą zostać rozstrzygnięte przez komisję wyborczą, decyzję podejmuje kuria biskupia.